25. srpna 2016

Sarah J. Maas – Dvůr trnů a růží

Ohlašuji návrat! Nějakou dobu to sice trvalo, ale syndrom vyhoření v oblasti čtení je snad úspěšně za mnou, tudíž se nyní budu pokoušet přispívat častěji.
A začínám poměrně netradičně. Recenzi, kterou vám dnes přináším, jsem totiž nenapsala já, nýbrž můj dobrý kamarád Jarda. (Pakliže to zvládnete přečíst, napsat, vyslovit, můžete ho oslovovat jeho vlastnoručně vymyšlenou přezdívkou Telemachus Raid.) Je možné, že na blogu budeme spolupracovat spolu, čímž se pravděpodobně dostaneme k druhé netradiční okolnosti této recenze – a sice, že ji musím zařadit do kolonky Na vlastní nebezpečí. (Do budoucna zauvažuji nad přejmenováním na 18+.) A proč vlastně? To už si pojďte přečíst! :-)Knihu Dvůr trnů a růží od autorky Sarah J. Maas vydalo nakladatelství CooBoo v roce 2016. Přeložila Ivana Svobodová.

Oficiální anotace: Úžasný a mrazivý příběh na motivy Krásky a Zvířete od autorky série Skleněný trůn. Když devatenáctiletá lovkyně Feyre zabije v lese vlka, zaútočí na ni podivný tvor. Odvleče ji do svého doupěte, které se ukáže být jiným světem. Tam zjišťuje, že tajemným únoscem je jedna z nesmrtelných bytostí, které kdysi vládly světu. Nenávist se postupně mění v lásku. Feyre čeká těžký úkol - musí přijít na způsob, jak zachránit tajuplný svět i svého únosce.

***

Bylo, nebylo…

V zemi sužované zlými vílami žila dívka životem v pravdě pohádkovým. Tedy v tom mizerném slova smyslu. Sarah J. Maasová jí do vínku nadělila chudobu a nutnost starat se o apatického otce a dvě otravné sestry, které by každý trochu rozumně smýšlející člověk prodal do cirkusu jako krmení pro Manticoru. Leč, protože je to hrdinka, snáší své útrapy s nepochopitelným nedostatkem sebereflexe, posíleným slibem daným umírající matce, která na ní ještě za života slušně kašlala. Ovšem to by nebyla pohádka, aby se v tom zmijím hnízdě nenašlo něco pozitivního.

Tím pozitivním prvkem naštěstí není test na HIV, ale Feyra. Autorka dokázala vyvážit dobré a špatné vlastnosti a i když časem sklouzne k typickému kýči motýla dolujícího se z kulky, máme tu před sebou – alespoň na fantasy poměry – uvěřitelnou osobnost.

Hned první zabití totiž proběhne sice pod záštitou sebeobrany, ale podpořené silnou nenávistí. Ba co víc, hlavní hrdinka dotyčného vlka – který je očividně bytostí nadpozemského původu – bez uzardění stáhne z kůže. Tento nezvykle drastický čin přivolá očekávanou pomstu v podobě další vílí bestie, která si přijde vraždu svého kamaráda vyříkat osobně. Místo krvavého souboje na ostří drápů však dochází k podivné nabídce. Život za život stále platí, ovšem mění se podmínky. Takže místo žaludku bestie míří Feyra na místo podstatně děsivější. Území víl.

Tady začíná část, která spolehlivě definuje cílovou skupinu, tedy romanticky založené čtenářky. Z ochlupeného únosce se vyklube nechutně bohatý, mocný a krásný vílí šlechtic jménem Tamlin, na kterého dívčino libido reaguje jako dietní cola na mentosku. Její nenávist k nadpřirozeným bytostem zvlhne a padne dolů společně s kalhotkami. Tamlinovi také není lhostejná a brzy naznačí, jak rád by pustil člunek proti proudu její řeky. Jenže předtím je třeba vyřešit jiné věci. Například nákazu korumpující magii a tajemnou královnu, které se všichni bojí jak patnáctka těhotenského testu.
Sarah J. Maasová je dobrá spisovatelka. Další z úspěšných produktů Americké školy kreativního psaní, která má světu co nabídnout. Moc dobře ví, pro koho chce psát a jaké prostředky k tomu použít. Čtenářky, převážně ve věku mezi prvním sexem a prvním těhotenstvím, se dokáží s hlavní hrdinkou snadno identifikovat. Na začátku je hubená, místy lehce asociální a zmatená, aby se vlivem událostí transformovala ve statečnou krásku, po které všichni touží.

Toužení se tu taky příliš nemaskuje. Jen ten přerod do neodolatelné ženy působí poněkud křečovitě. Přeci jen, to, že smrtelnou dívku chtějí dva největší nabíječi vílí říše ojet jak novou autodráhu, když donedávna sloužila za matraci potomka Vrchního Vesnického Vidláka, je trochu podivné. Ovšem mezi hlavní nedostatky bych to rozhodně nezařadil. To prostě k žánru patří. Stejně jako bezchybní, neodolatelní muži a místy rozpačitě děravá zápletka. Kdepak, to, co mi pilo krev, byla hlavní padoušice.

První, co vás možná napadne, bude, jak někdo tak hloupý dokázal tak zlé věci. Zlovolná víla Zuběnka si neustále hází klacky pod nohy a defakto poráží samu sebe. Vrcholem je hrozně hrozná hádanka, jejíž odpověď budete znát ještě před dočtením. Možná má její pochybná duševní výkonnost kořeny v incestním vztahu rodičů. To však můžeme jen hádat. Neboť o původu antagonistky se toho, kromě zvláštního vztahu se sestrou, až tak moc nedozvíme. Ostatně, chuděra beztak jen budí dojem, že pouze připravuje půdu pro záporáka dalších dílů.

To však není jediná příprava. Sarah J. Maasová se opět nevyhnula milostnému trojúhelníku. Ten nám ale zatím kalhotky přes hlavu nepřetáhne. Kdepak, druhý oslnivě krásný vílák se pouze příležitostně vrhá na hrdinku jako štěně na piškoty, aby jí nakonec přinutil k pochybné dohodě. Na tu Feyra s těžkým srdcem přistupuje, protože trávit týden v měsíci pod zlou tmavovlasou Tamlinovou verzí je utrpení hodné záchrany života svého milého. Ehm, vážně? Co naplat; kdo četl Skleněný trůn a jeho pokračování, už tuší, kudy vítr vane.

A právě zmíněnému Skleněnému trůnu je kniha velmi podobná. Autorka vzala ty samé postupy a rytmus vyprávění, aby na ně pouze naroubovala jiné kulisy. Nemusí to být na škodu, pokud chcete to samé. Pokud ovšem čekáte jiný příběh s jiným profilem, máte smůlu.

Shrnuto a podrženo; to, co byl Mark Stone pro kluky, je Dvůr trnů a růží pro dívky. Pokud jí má vaše drahá polovička na stolku, s největší pravděpodobností bude večer při sexu myslet na Tamlina – nebo Rhysanda. Smiřte se s tím a představujte si tu kočku odvedle.

Celkové hodnocení je z mé strany za tři. Čtenář dostane, za co si zaplatil a cílovka bude hýkat nadšením. Za sebe musím říct, že mě pokračování osudu Feyry vůbec nezajímá. Nemůžu ale popřít, že tahle v růžovém obalu zabalená bílá čokoláda chutná překvapivě dobře. Jen opatrně s dávkováním. Ať nemáte zácpu.

2 komentáře:

  1. Skvělá recenze :D těším se na další!

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Děkujeme. Teď budu čtrnáct dní mimo, ale doufám, že během té doby vyplodí něco dalšího, ať máme menší oživení. :D

      Vymazat