16. listopadu 2015

Petri Sarjanen – Bílá smrt

…pro milovníky historie doslova pastva pro oči!

Knihu Bílá smrt, kterou napsal Petri Sarjanen, vydalo nakladatelství Mladá fronta v roce 2015. Přeložil Vladimir Piskoř.

***

Na začátku se dočteme o tom, jak začala druhá světová válka a také občanská válka ve Finsku. O našem hlavním "hrdinovi" Simovi Häyhäm se ovšem autor zmiňuje pouze zřídka. Jedna zajímavá scéna se tu ale objeví. Je to - alespoň pro mě - poměrně překvapivé, když zjistím, že jeden z nejlegendárnějších odstřelovačů světa chodil hrát s dětmi hru, která mu dopomohla například k lepší přesnosti míření. Dozvídáme se tu ale například i to, jak byli cvičeni adepti, aby mohli sloužit u vojska. Příjemný začátek, řekla bych.

Kniha je ovšem velmi popisná. Milovníky příběhů pravděpodobně moc nenadchne, jelikož je psána především dokumentárním stylem. I když se tu objevuje přímá řeč, i když je to většinou vyprávěno v přítomném čase, je těžké se vážně začíst. Opravdu zde najdete mnohá fakta o tom, jak události skutečně probíhaly. Dozvíte se spoustu věcí o celé Zimní válce. Dále jsou zde podrobně popsány boje mezi Ruskem a Finskem. Kdo, kdy, s kým a o co. Upozorňuji, že na historii takový odborník nejsem, takže do tohoto raději příliš zabředávat nebudu, ať někoho nepohorším. :-)

Nyní bych ráda zmínila znění oficiální anotace:
Životní příběh legendárního finského odstřelovače Sima Häyhäho, nenápadného, drobného chlapíka, který za Zimní války se Sovětským svazem výrazně zasáhl do těžkých bojů o řeku Kollaa. Jeho přesný, takřka neomylný střelecký um budil v řadách nepřítele oprávněnou hrůzu a vysloužil mu přezdívku Bílá smrt. Svými více než 500 prokázanými zásahy se zařadil mezi nejúspěšnější odstřelovače všech dob. Kniha se také dílem zabývá osudy dalších pozoruhodných postav, majících významný podíl na tom, že se v klimaticky náročných bojových podmínkách podařilo s vynaložením nadlidského úsilí zastavit postup agresora, a zachovat tak nezávislost Finska. V závěru se autor zamýšlí nad historickou i současnou úlohou odstřelovačů a jejich postavením v očích veřejnosti.

Takže – pokud si knihu chcete koupit z toho důvodu, že se těšíte na podrobnosti o životě jednoho
z nejlepších odstřelovačů všech dob, budu vás muset zklamat. V průběhu celého příběhu, dá-li se to tak nazvat, se o Simu dozvíte jen málo. Takto podle anotace by kniha mohla mnoho čtenářů zklamat. Pokud vás ale zajímá novodobější historie a rádi se něco přiučíte, rozhodně do toho jděte!

A jestli v sobě přece jen udržujete naději v to, že tam přece o tom zmiňovaném hlavním hrdinovi musí být něco víc, přetočte na samý konec knihy. Ten je i pro nás, milovníky příběhů, konečně zajímavý. Úraz, léčba, život po válce… a nakonec o povolání odstřelovačů obecně. A na samotném konci obrazová příloha, která jistě potěší a knihu o to více oživí.

Celkově tedy hodnotím kladně, i když bych (třeba někdy příště) ocenila větší zaměření přímo na hlavního protagonistu.

***

Děkuji serveru Palmknihy za poskytnutí recenzního e-booku. Budete-li si chtít knihu zakoupit, můžete tak učinit třeba na jejich stránkách.

Žádné komentáře:

Okomentovat